UNICEF - Wszystkie kolory świata

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w akcji "Wszystkie kolory świata” pod patronatem UNICEFU. W ramach tego projektu uczniowie z całej Polski mogą własnoręcznie zaprojektować i uszyć szmaciane laleczki.
Włączając się do akcji, pomagamy ratować życie swoich rówieśników w Czadzie. Czad to państwo leżące w Afryce Środkowej. Obecnie zmaga się z nieustępującymi suszami, a co za tym idzie biedą i głodem. Z powodu braku pieniędzy, każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera tam z powodu chorób wieku dziecięcego, którym można zapobiec stosując szczepionki. UNICEF planuje objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Czadzie tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności dzieci w tym kraju.
Projekt „Wszystkie Kolory Świat” ma na celu również kształtowanie wśród najmłodszych postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Zanim uczniowie naszej szkoły przystąpią do szycia laleczek odbędą „podróż przez kontynenty” tzn. wspólnie z nauczycielami wybiorą region świata, który ich najbardziej interesuje i starają się dowiedzieć jak najwięcej o kulturze wybranego kraju, zwyczajach w nim panujących, codziennym życiu ludzi. Ta wiedza pozwoli im uszyć laleczkę reprezentującą wybrane przez siebie państwo.
Finał akcji w naszej szkole planowany jest na czerwiec w okolicy Dnia Dziecka i połączony będzie z finałem projektu prowadzonego przez uczniów naszego gimnazjum i zorganizowaną przez nich Galą Biznesu, na którą zostaną zaproszeni rodzice, dziadkowie, lokalni przedsiębiorcy. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł licytując wybraną laleczkę, zaopiekować się nią, a kwota, jaką uzbieramy zostanie przekazana UNICEFowi na zakup szczepionek dla dzieci w Czadzie.

Angelika Balura,
pedagog szkolny, koordynator projektu