Biblioteka szkolna

W roku szkolnym 2013/2014 wspólnymi siłami rodziców, uczniów  i nauczycieli udało nam się stworzyć bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Biblioteka Conradowska, która jest równocześnie świetlicą 10+ dla uczniów od klasy IV SP do III Gimnazjum, to miejsce kreatywnych zabaw, wspólnego odrabiania zadań domowych i relaksu w miłym towarzystwie. Wśród regałów z ponad 3 tysiącami książek można odpocząć na workach sako, pograć w gry planszowe lub poleżeć na wygodnej kanapie zanurzając się w ciekawej lekturze.

Akcje biblioteczne:

  • Filmowe piątki: organizowane co dwa tygodnie filmowe piątki  początkowo miały być jedynie alternatywą dla popularnych wśród uczniów gier multimedialnych. Miały oderwać dzieci od tabletów i telefonów komórkowych. Z czasem bajki i filmy wyświetlane z projektora na ścianie przy unoszącym się zapachu świeżego popcornu stały się obowiązkowym punktem programu wychowawczego świetlicy.
  • Zajęcia kreatywne: na odbywających się co dwa tygodnie (wymiennie z filmowymi piątkami) warsztatach, dzieci uczą się kreatywnego myślenia i wykorzystywania różnych ciekawych technik plastycznych. W ramach zajęć uczniowie  mieli okazję malować szkło profesjonalnymi farbami do witrażu, robić kukiełki z drewnianych łyżek, tablice informacyjne w kształcie kolorowych ptaków, ozdoby świąteczne, okazjonalne dekoracje, origami, decupage i wiele innych.
  • Konkurs czytelniczy: aby zachęcić uczniów do korzystania z zasobów biblioteki, w każdym roku szkolnym organizujemy konkurs czytelniczy. Uczniom, którzy wypożyczają i czytają! największą ilość książek na koniec roku przyznawane są dyplomy Mola Książkowego oraz nagrody.
  • Zbiórka książek i gier: całoroczna zbiórka książek  wśród rodziców, dzieci, znajomych i przyjaciół szkoły, ma na celu wzbogacenie naszego inwentarza przez opróżnienie prywatnych bibliotek ze zbędnej niepotrzebnej literatury. Zbieramy również gry planszowe na potrzeby obu świetlic.
  • STO czyta dzieciom czyli biblioterapia wychowawcza.

W nowym roku szkolnym stratujemy z nowymi pomysłami. Wśród nich czytanie bajek terapeutycznych dzieciom z klas I-III SP przez starszych kolegów oraz nauczycieli. Specjalnie dobrane historyjki zostaną dodatkowo opatrzone komentarzem szkolnego pedagoga.

  • Kącik dla rodziców: specjalny kącik utworzony został z  myślą o rodzicach. Znajdują się w nim książki, poradniki, publikacje i czasopisma  psychologiczne, pedagogiczne  oraz wychowawcze. Dzięki Fundacji Razem, która zajmuje się między innymi dogoterapią dzieci, posiadamy stały dopływ świeżych egzemplarzy miesięcznika dla rodziców GaGa oraz nowych poradników.
  • Pudełko wymiany książek: w tym roku szkolnym pojawi się na parterze Pudełko Wymiany Książek, w którym będzie można zostawić przeczytane już książki i w zamian za to wybrać jakąś na wymianę. Pudełko ma na celu zachęcić najmłodszych uczniów do czytania, dyskutowania i wymiany wrażeń. Ma również przez ciągły obieg zapewnić długie i szczęśliwe życie niepotrzebnym książką.