Szymon Błoński z Va wśród laureatów przeglądu „Lipa 2017”

20 października w Bielsku-Białej wręczono nagrody XXXV Wojewódzkiego i XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej „Lipa 2017”. Wśród stu laureatów znalazł się uczeń V klasy szkoły podstawowej STO w Tychach Szymon Błoński, nagrodzony za opowiadanie „Co się ze mną stało?”, opowiadające o tym, czym może grozić nagła i nieoczekiwana… dorosłość. W sumie uczniowie z całej Polski nadesłali na doroczny konkurs prawie 1,7 tys. opowiadań i wierszy. Sto uznanych przez jury za najlepsze zamieszczono w drukowanej antologii, którą otrzymał każdy z nagrodzonych.

Oto relacja naszego laureata z uroczystości wręczenia nagród.

Poetyckim wprowadzeniem do ceremonii wręczenia nagród był koncert poezji śpiewanej w wykonaniu bielskiej artystki Anety Ryncarz, która przed laty sama była laureatką „Lipy”. Później przypomniano historię przeglądu literatury dziecięcej i młodzieżowej, który w tym roku obchodził jubileusz 35-lecia. Początkowo był to przegląd wojewódzki, a od 21 lat swoje utwory nadsyłają na „Lipę” dzieci i młodzież z całej Polski. Jak napisano w protokole jury, w tegorocznym przeglądzie wzięło udział 704 autorów, którzy nadesłali 1693 teksty: 318 uczniów ze szkół podstawowych przysłało 691 opowiadań i wierszy, 270 gimnazjalistów przesłało 633 utwory, a 116 uczniów szkół średnich - 369 prac. O zwycięstwie decydowały: oryginalność, świeżość wypowiedzi oraz ciekawy warsztat poetycki i prozatorski.

Samo wręczenie nagród miało bardzo pomysłową, przyjazną formułę – nie było w tym nic z nudnej, oficjalnej ceremonii. Każdemu z wywołanych na scenę laureatów poświęcono osobistą dedykację, nawiązującą w treści do konkursowego utworu. Dedykacja dla mnie brzmiała: „za niespodziewaną i nieobliczalną przyspieszoną dorosłość”, co było nawiązaniem do mojego opowiadania, którego bohater – Antek – nieoczekiwanie z nastolatka stał się dorosłym mężczyzną. Oprócz dedykacji literackiej, nagrodzeni usłyszeli też dedykacje muzyczne, będące improwizacjami fortepianowymi pianisty Janusza Kohuta. Nagrodami w konkursie były egzemplarze „Lipowej” antologii oraz pięknie wydane wiersze Bolesława Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Słowo do laureatów wygłosił też prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, który życzył nam wszystkim „literackiego Nobla”. 

Bardzo cennym doświadczeniem był udział w późniejszej dyskusji zatytułowanej „Czy literatura jest potrzebna młodym?”, prowadzonej przez przewodniczącego jury, znanego poetę i prozaika Tomasza Jastruna. Byłem bardzo dumny, że mogłem reprezentować naszą szkołę w tej dyskusji. Jej uczestnicy zgodzili się, że literatura była i jest potrzebna, choć każdy inaczej określał to, czym jest dobra literatura i co decyduje o tym, że dzieci i młodzież chcą nie tylko czytać, ale i pisać własne opowiadania czy wiersze. Po dyskusji odbyły się warsztaty z udziałem Tomasza Jastruna i pozostałych jurorów: literata Juliusza Wątroby oraz poety i dziennikarza Jana Pichety. Była to okazja do szczerej rozmowy o mocnych i słabych stronach naszej uczniowskiej twórczości.

Oprócz nagród i dyplomu, pamiątką z mojego udziału w konkursie jest m.in. autograf p. Tomasza Jastruna, który zgodził się także na wspólne ze mną zdjęcie (poniżej). Mogę też polecić wszystkim najnowszą książkę Pana Tomasza adresowaną do dzieci pod tytułem „Antoś i jeszcze ktoś”, na której udało mi się zdobyć autograf autora. Specjalną dedykację słynny poeta poświęcił też Pani Dorocie Boryczko, która namówiła mnie do udziału w konkursie i pomogła w przygotowaniu opowiadania.

Relację z wręczenia nagród w konkursie „Lipa 2017” można przeczytać m.in. w portalu historycznym „Dzieje.pl”. http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/rozstrzygnieto-ogolnopolski-mlodziezowy-konkurs-literacki-lipa-2017

Szymon Błoński